Kurt Cobain

Samobójstwo czy zabójstwo?

Według ustaleń policji 5 kwietnia 1994 Kurt Cobain roku popełnił samobójstwo strzałem ze strzelby w głowę i taka jest aktualna oficjalna przyczyna jego śmierci.

Ciało znaleziono trzy dni później w jego domu w Seattle. Jednak powstały wątpliwości co do rzeczywistej przyczyny śmierci. Bardzo wysoki (blisko trzykrotnie wyższy od śmiertelnego) poziom heroiny we krwi, brak odcisków palców na broni, użycie między 5 a 8 kwietnia karty kredytowej Cobaina. Śmierć idola spowodowała serię samobójstw fanów, a także powstanie wielu teorii spiskowych, popartych niekiedy dowodami, wskazujących na udział innych osób.

Śledztwo dotyczące śmierci artysty prowadził prywatny detektyw Tom Grant na zlecenie Courtney Love. Jednak policja w Seattle zaprzestała dalszego śledztwa i uznała śmierć Kurta za samobójstwo. Najczęściej powtarzała się teoria o zamieszaniu Courtney Love w zabójstwo męża. Powstał na ten temat film dokumentalny Kurt and Courtney. Hipoteza tam zawarta znalazła wielu zwolenników, wśród tych fanów, którzy od początku nie pochwalali małżeństwa Cobaina z wokalistką zespołu Hole. Powstały na ten temat także książki. Po kolejnym zbadaniu sprawy śmierci Cobaina, stwierdzono, że po takiej dawce heroiny (trzykrotna dawka śmiertelna) Kurt nie byłby w stanie podnieść broni i strzelić, co miałoby oznaczać, że w jego śmierć był zamieszany ktoś jeszcze.

Większość osób uznaje śmierć Cobaina jako morderstwo. Inni wierzą, że było to samobójstwo. Przyjęto, że Kurt miał depresję, był bardzo zamknięty w sobie i nienawidził życia. Napisał utwór "I hate myself and I want to die"(nienawidzę siebie i chcę umrzeć), ale celem miało być udowodnienie, że Kurt wcale nie myśli o śmierci i jest normalnym człowiekiem. Niektórzy twierdzą, że Kurt nie mógł dosięgnąć spustu strzelby, a inni także, że nie mógł podnieść owej strzelby z powodu dużego poziomu heroiny we krwi. Kurt przekroczył trzykrotnie śmiertelną dawkę heroiny, nie byłby w stanie sięgnąć po broń.

Z listu wynika, jak to niektórzy stwierdzili, że nie był on listem samobójczym, bardziej pożegnalnym. W tym liście nie jest nic wspomniane o śmierci. Ciało Kurta Cobaina zostało poddane kremacji, 1/3 prochów została rozrzucona w buddyjskiej świątyni w Nowym Jorku, 1/3 w rzece Wishkah, reszta jest w posiadaniu Courtney Love, która jest główną podejrzaną o zabójstwo Kurta.